V začiatkoch orientálneho tanca na Slovensku, čo bolo na prelome 20. a 21. st., bolo získať hudbu vhodnú k orientálnemu tancu veľmi náročné. Pár CD sa dalo zakúpiť v predajniach hudobnín a "etno" ochodoch aj priamo na Slovensku, ale väčšinou si hudbu tanečnice dovážali zo svojich dovoleniek v zahraničí či objednávali zo zahraničia napr. aj na základe katalógu ARC music a pod. Často to bola kúpa mačky vo vreci, keďže mnohokrát nebola možnosť vypočuť si ani ukážku skladieb na albume. Ja osobne som na tom bola podobne a preto mám doteraz doma množstvo albumov, ktoré som počula iba raz - prvý a poslednýkrát.
Časy sa však menia a v súčasnosti ani začínajúce tanečnice nemajú problém dostať sa k hudbe vhodnej k orientálnemu tancu a zároveň takej, ktorá bude lahodiť uchu. Internet a internacionalizácia v oblasti obchodu sú veľkou pomocou. Vhodnú hudbu je teda možné zakúpiť cez internetové obchodíky venované orientálnym tancom alebo svetovej hudbe, priamo zakúpiť od hudobníkov aj cez ich internetové stránky alebo využiť služby portálov či priamo aplikácií zameraných na šírenie a predaj hudby (napr. Amazon Music, Deezer, iTunes, Google Play, Spotify, ...). Dokonca existujú aj možnosti, ako sa dostať k hudbe zadarmo - napr. keď autori nechajú niektoré svoje skladby voľne šíriteľné. A výborné je aj to, že v súčasnosti už nie je nutné zakúpiť celý album, ale často je možnosť si kúpiť iba vybrané skladby, ktoré poslucháča či tanečnicu zaujali.
Pred kúpou je často možnosť si skladby alebo ich vybrané časti vypočuť, čo pomôže pri rozhodovaní o kúpe. A pomôcť môže pri tom napr. aj populárny YouTube, či iné stránky alebo aplikácie, kde je možné si niektoré albumy vypočuť dokonca celé a potom zakúpiť. Kúpou hudby sa totiž podporujú autori v ich ďalšom úsilí a tvorbe.
Ďalej je uvedených pár konkrétnych odkazov na hudbu vhodnú k orientálnemu tancu a nácviku, ktorú je možné si vypočuť na YouTube:
Foto: osobný fotoarchív (na fotke bubeník Dušan Zatroch - fotka použitá s láskavým súhlasom)
Editované: 9.10.2020