Často sa objavuje otázka, či je potrebné, aby mala tanečnica na kurze brušného tanca svoj tanečný kostým. Stručná odpoveď je NIE, nie je potrebné mať na kurze svoj tanečný kostým.
Pri orientálnom tanci rozlišujeme medzi oblečením na tanečné kurzy a kostýmami na tanečné vystúpenie.
Oblečenie na kurzy
Vhodné oblečenie na kurz orientálneho tanca sa môže líšiť v závislosti od povahy kurzu. Totiž kurz orientálneho, resp. brušného tanca môže mať rôzne podoby. V kurzoch orientovaných na tanečnú techniku je veľmi vhodné pohodlné oblečenie skôr športovejšieho charakteru (legínsy, tričko, tanečné piškóty či cvičky, šatka na boky), ktoré umožňuje širokú paletu pohybov aj počas rozcvičky a zároveň i vizuálnu kontrolu techniky pohybov či v zrkadle alebo lektorkou. V kurzoch prioritne zameraných na tanečnú relaxáciu a tancovanie pre zábavu môže byť vhodnejšie tanečné oblečenie alebo jednoduchý tanečný kostým, ktorý umožňuje lepšie prežívanie tanca a účastníčka kurzu sa v ňom môže cítiť ako skutočná tanečnica a nie len „cvičenkyňa“.
Šatka na boky nie je nevyhnutná, ale začínajúcim tanečniciam umožňuje lepšie si uvedomiť pohyb bokov a panvy, môže pomôcť pri vizuálnej kontrole pohybu a môže byť aj estetickým doplnkom. Väčšinou sa pri orientálnom tanci vynorí v predstave štrngajúca šatka pošitá peniažkami, ale nie je nutné, aby bola šatka štrngajúca a prvé lekcie je kľudne možné absolvovať úplne bež šatky alebo si na boky uviazať letnú plážovú šatku či pareo. Praktickou a zároveň i zaujímavou náhradou šatky na boky môže byť i krátka suknička.
Ak sa tanečnica rozhodne zaobstarať si pás alebo šatku na boky, tak okrem dovolenkových destinácií v oriente sú v súčasnosti najbežnejším zdrojom internetové obchody (pozri článok obchodíky ) alebo nákupné portály ako Ebay, Amazon, Wish, AliExpress a pod. Istú dobu sa však dali kúpiť peniažkové šatky aj v predajniach galantérneho tovaru alebo v čínskych obchodoch. V galantériách predávajú aj samotné peniažky, roľničky a rôzne strapce, takže je možné zhotoviť si pás na boky aj vlastnoručne.
Peniažkové a roľničkové pásy na boky sú zvyčajne charakteristické svojim výrazným zvukovým prejavom. Ich výhodou je metodické využitie, kedy tanečnica i inštruktorka môžu sledovať správne vykonávanie pohybov aj podľa zvukov, ktoré tieto šatky a pásy vydávajú (pre niektoré tanečné prvky je typické, že sú tiché a iné tanečné prvky naopak peniažky výrazne rozozvučia). Nevýhodou týchto druhov štrngajúcich šatiek a pásov je výrazný hluk, a tak možný rušivý vplyv. Niektoré lektorky preto uprednostňujú iné typy šatiek a pásov, ktoré sú tiché a menej rušivé (korálkové, strapcové, ...). Môže sa stať, že na niektorom kurze sú peniažkové a roľničkové šatky dokonca zakázané. Na mojich kurzoch sú však práve pre ich metodické využitie vítané, resp. každá tanečnica tancuje v tom, v čom sa cíti príjemne a čo sa jej páči.
Kurzy orientálneho tanca pod mojim vedením sú kombináciou výučby tanečnej techniky a tanca pre radosť, z toho dôvodu je vhodnejšie aspoň na začiatok pohodlné oblečenie skôr športového charakteru, ktoré si neskôr tanečnice prispôsobia, napr. doplnia o sukňu alebo suknicu. Ako základ sú teda vhodné legínsy, tričko, cvičky (tanečné piškóty - mäkká podrážka je pre tanec ideálna) a šatka na boky. Neskôr je možné si svoj šatník obohatiť aj o rôzne tréningové sety, ktoré je možné použiť prípadne i ako jednoduchší kostým na vystúpenie.
Jednoduchšie tanečné kostýmy
Jednoduchší tanečný kostým je možné využiť na kurzoch orientálneho tanca zameraných na tanečnú relaxáciu a tancovanie pre radosť, aj na ostatných kurzoch vyšších pokročilostí a samozrejme na prípadných vystúpeniach, napr. na prezentácii tanečnej školy, ukážke tanca pre rodinu a známych, na súkromnej tanečnej párty a pod.
Jednoduchý tanečný kostým je možné si zhotoviť svojpomocne alebo zakúpiť hotový. Pri svojpomocnom zhotovení je možné využiť pekné plážové sukne, vyradené spoločenské šaty alebo ušiť úplne nový kostým. Z látok sa najčastejšie využívali šifóny, mušelíny, satény, elastické zamaty a lycry a v súčasnosti sa často využíva i čipka či hodváb. Na zdobenie je možné využiť peniažky, roľničky, koráliky, flitre, flitrové šnúry, ozdobné šnúry, flitrové a kamienkové aplikácie, strapce, swarovského kamienky a aj rôznu bižutériu. Tieto ozdoby sa dajú zaobstarať v galantériách a obchodoch zameraných na predaj bižutérie, metrového textilu či špecializovaných predajniach s tanečnými kostýmami a samozrejme v internetových obchodoch.
Najčastejšie sa jednoduchší tanečný kostým v súčasnosti skladá buď z topu a sukne (prípadne nohavíc), ktoré sa doplnia ešte o šatku alebo ozdobný pás (takéto sety môžu zároveň slúžiť aj ako tréningové oblečenie) alebo druhou veľmi častou a tradičnejšou alternatívou sú dvojdielne sety (podprsenka a pás), ktorých nevyhnutným doplnkom je aj sukňa alebo nohavice. Niektoré jednoduchšie dvojdielne sety sú cenovo veľmi prijateľné a pri tom esteticky veľmi vkusné a podobné profesionálnym kostýmom. Na internete je možné nájsť množstvo fotografií pre inšpiráciu a dokonca niekedy aj jednoduché strihy. V tejto súvislosti je možné prípadne zakúpiť aj knižku, ktorá sa venuje orientálnym kostýmom (Czyžová, I a kol. 2012. Kostýmy pro orientální tance. Praha : Grada publishing. ISBN 978-80-247-4350-9) alebo sú k dispozícii aj internetové kurzy napr. v angličtine, kde sa podrobne preberá zhotovenie i náročnejšieho kostýmu.
Nákup hotového kostýmu zvykne byť jednoduchšou a rýchlejšou alternatívou. Bežné konfekčné veľkosti je možné za prijateľné sumy nakúpiť aj cez nákupné portály ako Ebay, AliExpress a pod., ale originálnejšie kreácie alebo menej bežné konfekčné veľkosti je možné dať zhotoviť na mieru u dizajnérok, ktoré zhotovujú profesionálne kostýmy, ale zvyknú ponúkať aj zhotovenie tréningových setov či jednoduchších kostýmov. Konkrétne typy na internetové obchodíky a dizajnérky sú uvedené aj v samostatnom článku nazvanom Obchodíky.