Nezobrazuje sa web správne? Kliknite TU


  • Home
  • Kalila
  • Orientálny tanec
  • Kurzy v Rožňave
  • Online kurzy
  • Workshopy
  • Vystúpenia
  • Galéria
  • Kontakt



Orientálny brušný tanec



(krátke predstavenie)



Orientálny tanec alebo v našich končinách skôr známy pod názvom brušný tanec (či brušné tance, orientálne tance), má svoj pôvod v starých kultúrach Afriky, Indie a Blízkeho východu a predpokladá sa, že svoje prakorene má v kulte plodnosti. V súčasnosti je celosvetovo rozšírený a jeho bohatá história ako i celosvetové rozšírenie ovplyvnili bohatú pestrosť štýlov v orientálnom tanci. Orientálny tanec v podobe, ako ho poznáme v súčasnosti, je však pomerne moderná forma tanca, ktorá sa stále dynamicky vyvíja.


Základom orientálneho tanca sú jemné krúživé a vlnivé pohyby a bohaté zastúpenie majú aj rôzne akcenty, dynamické trasy a chvenia (nazývané ako shimmy). Hlavný dôraz je kladený na pohyb bokov a panvy (od toho sa zrejme odvodil jeho názov brušný tanec), ale do tanca sa zapájajú prakticky všetky časti tela. V úvode je dôraz kladený na izolácie, teda izolované pohyby jednotlivých častí tela, ale postupne sa tieto pohyby rôzne spájajú a kombinujú do komplexných tanečných prvkov.


Orientálnemu tancu ako hobby sa môžu venovať dievčatá a ženy bez obmedzenia veku, postavy či pohybových daností. Všeobecne môžu orientálny tanec tancovať i muži, ale v našich podmienkach je to väčšinou dievčenskou a dámskou záležitosťou. Pri orientálnom tanci nie je potrebný tanečný partner a na kurzoch sa často rozvíjajú sociálne kontakty a priateľstvá. V tomto tanci sa podporuje improvizácia, hľadanie osobitého štýlu, tanečného vyjadrenia a rozvíja sa kreativita. Je to krásne tanečné umenie, ktorému sa s láskou dá venovať dlhé roky a zároveň v ňom stále objavovať niečo nové. Orientálny tanec v našich podmienkach sprostredkúva aj stret s inou kultúrou, resp. kultúrami a otvára priestor pre ďalšie poznávanie a vzdelávanie.


Pri orientálnom tanci ako pohybovej aktivite sa posilňujú svaly ako i správne držanie tela, rozvíja sa pohyblivosť kĺbov a flexibilita tela. Pri tomto tanci ako tanečnej aktivite sa rozvíja elegancia pohybov, zlepšuje sa orientácia v priestore, precvičuje sa pamäť, zlepšuje sa koordinácia a rozvíja sa cit pre rytmus. Orientálny tanec má aj množstvo ďalších pozitívnych terapeutických účinkov na fyzické i psychické zdravie, z ktorých najčastejšie sa zvyknú uvádzať:

  • pomoc pri zmierňovaní bolestí chrbtice a pri úprave tráviacich problémov, menštruačných a klimakterických problémov,
  • uvoľňovanie napätia v panvovej oblasti, čo môže v niektorých prípadoch pomôcť pri riešení problémov s neplodnosťou,
  • pomoc pri redukcii psychických problémov (napr. depresie, komunikačné problémy, psychické preťaženie a stres, nízke sebavedomie, tréma, a pod.),
  • formovanie postavy a redukcia hmotnosti (môže napomôcť aj v tejto oblasti, ale väčšinou si to vyžaduje intenzívny tréning a aj úpravu životného štýlu a stravovania).

Napriek množstvu pozitív, ktoré orientálny tanec môže mať, sa však jedná o fyzickú aktivitu a pri každej fyzickej aktivite hrozia aj prípadné zranenia, preto je opatrnosť na mieste aj pri orientálnom tanci. Aj pod dohľadom tanečného inštruktora každý tanečník tancuje vždy na vlastné riziko. V prípade zdravotných komplikácií je vhodná ešte pred začatím tejto pohybovej aktivity konzultácia s lekárom (i tanečným lektorom) a to platí aj pri tehotenstve.


Orientálny tanec môže byť teda alternatívnou formou cvičenia, ale i formou relaxu. Aj napriek tomu, že tento tanec na prvý pohľad môže vyzerať jednoducho, je to veľmi komplexný tanec a jeho zvládnutie si vyžaduje istý čas, preto je potrebná trpezlivosť. Počiatočné ťažké chvíľky však po čase vystrieda zadosťučinenie a radosť z ladných pohybov.


Viac o orientálnom tanci a oblastiach, ktoré s ním súvisia, sa môžete dočítať napr. aj v ďalších článkoch v tomto blogu. V súvislosti s orientálnym tancom zvyknem spolupracovať aj s ďalšími tanečnicami či médiami pri tvorbe rôznych článkov či relácií a niektoré z nich sú stále dostupné na internete:

  • Rozhovor o orientálnom tanci (Rádio Košice - Na východe niečo nové, 4.12.2019)
  • Rozhovor s Kalilou o manažmentu v orientálním tanci (Podcast Orient Express Live!, 24.11.2020)
  • Orientálny tanec - pohladenie pre telo i dušu (Zajtrajšie noviny, 22.10.2012)
  • Brušné tance podporia vaše zdravie i sebavedomie (Korzár - príloha Pohoda ženám, 25.1.2011)


Foto: osobný fotoarchív (Hosťovanie v tanečnej show skupiny Amulet, Košice, 2017)


Editované: 27.1.2021