Profesionálne tanečné kostýmy môžu byť v rôznych štýloch, prevedeniach a cenách. Môžu byť zakúpené ako hotové kostýmy, ktoré je treba ešte prispôsobiť alebo ušité na mieru. Špeciálnou kategóriou sú luxusné, značkové a jedinečné kostýmy pochádzajúce od profesionálnych dizajnérov viac alebo menej slávnych mien (napr. Bella, Sim Moda Evi, Eman Zaki, Polina DC, Aida, ...). Kostýmy na mieru sa stali dostupné širšiemu množstvu tanečníc aj vďaka tomu, že sa na trhu objavilo viacero dizajnérok špecializujúcich sa na kostýmy pre orientálne tanečnice a to dokonca aj na Slovensku a v okolitých krajinách, napr. Ivana Evangelin zo Slovenska, Renata Fashion v Čechách či Dinasma Design v Maďarsku a ďalšie. (Viac informácií k nákupu cez internet je v článku Obchodíky.)
Profesionálne kostýmy sú skoro výhradne používané k vystúpeniam (nie na bežné tancovanie na kurzoch), keďže ich vysoká obstarávacia cena (väčšinou v niekoľkých stovkách eur) a v niektorých prípadoch i rýchle opotrebovanie ich využitie značne obmedzujú. Opotrebovanie kostýmu sa prejavuje napr. uvoľňovaním stehov, zošúchaním korálikov, uvoľňovaním dekorácií, zašpinením, natrhnutím či dokonca prepálením (napr. o žeravý uhlík z vodnej fajky).
V minulosti bolo možné rozlíšiť kostýmy podľa geografického kritéria. Napr. pre egyptské kostýmy boli často príznačné okrem iného napr. úzke sukne a krátke korálikové strapce, pre turecké kostýmy dlhé korálikové strapce a široké šifonové sukne, ... V súčasnosti už toto delenie nie je vôbec aktuálne, nakoľko módne trendy, vysoká konkurencia a hlavne glabalizačné procesy ovplyvňujú aj túto oblasť. V porovnaní s minulosťou je aj širšia paleta strihov, materiálov a techník zdobenia.
Zo súčasného pohľadu je zaujímavé sledovať ako sa za posledných 20 rokov vyvíjali módne trendy v odievaní tanečníc. Kým na začiatku milénia boli z hľadiska materiálov často využívané elastické zamaty a neskôr lycry ako aj bohaté šifónové sukne, ktoré boli často doplnkom ťažkých bohato zdobených korálkových setov pás-podprsenka (dvojdielne sety podprsenka a pás sa zvyknú označovať aj ako bedla, bedlah, ...), tak postupne v móde dochádzalo k "zľahčovaniu". Ťažké bohato zdobené podprsenky a pásy ustúpili do úzadia, keď do módy prišli na istý čas saténové kostýmy s bohatými vzormi priamo na látke a na ich ozdobenie už postačilo len pár lesklých kryštálových kameňov, nažehľovacích/nalepovacích kamienkov či aplikácií. A postupne sa objavili kostýmy i z hodvábu a priesvitných krajok, minisukničkové kostýmy s obľubou používané pri drum sólach a hlavným zdobiacim prvkom ostali už spomínané lesklé kryšlátolové kamienky rôznych veľkostí. Samozrejme je možné sledovať vývoj kostýmov ešte viac do histórie, ale to nie je predmetom tohto článku.
Podobne vidno zmenu módnych trendov aj pri šperkoch, kde sa od kovových šperkov (väčšinou zlato, striebro a ich imitácie) prešlo k štrasovým a v súčasnosti k ľahkým, ale veľmi lesklým kamienkovým šperkom.
Výber kostýmu je ovplyvnený tanečným štýlom, ale aj očakávaniami klientov, typom podujatia, tanečným repertoárom, preferenciami samotnej tanečnice a pod. Ku klasickému orientálnemu tancu sa štandardne využíva dvojdielny kostým, ktorý pozostáva zo zdobenej podprsenky a sukne alebo celé šaty. K drum solam sú v súčasnosti moderné aj dvojdielne kostýmy s krátkou sukničkou. K bellydance fusion sa kostýmy prispôsobujú štýlu, s ktorým sa orientálny tanec spája - napr. šaty s prvkami flamenco alebo brazílskej samby. V prípade bellydance fantasy môže byť kostým rôzne tematicky upravený, napr. hadí kostým, kostým páva, bojovníčky, morskej panny a pod. K folklórnym tancom sa využívajú špeciálne kostýmy, napr. k baladi a saidi dlhé šaty - galabeya a tejto kategórii kostýmov je venovaný samostatný článok Kostýmy pre vybrané folklórne tance.
Konkrétne tipy pre zhotovenie kostýmov môžete nájsť na internete alebo v špeciálnej literatúre, napr. Kostýmy pro orientální tance (Czyžová, I a kol. 2012. Kostýmy pro orientální tance. Praha : Grada publishing. ISBN 978-80-247-4350-9). O kostýmoch z dielne niektorých dizajnérov či iných zaujímavostiach sa môžete dočítať aj v bloku pôvodom českej tanečnice Kateriny Shereen (The Haraam blog by Katerina Shereen).
Na nasledujúcom obrázku je ukážka značkových profesionálnych kostýmov od Sim, Raqia Hassan a Eman Zaki (postupne zľava doprava) ((obrázky sú prevzaté z internetového obchodu: www.bellydancestore.com)